Saša Obradović

Saša Obradović, rođen 29. januara 1969. godine u Beogradu, važi za jednog od najistaknutijih srpskih košarkaša, a kasnije i trenera. Njegova sportska priča počinje u mladosti kada je prvobitno bio zainteresovan za atletiku, ali je košarku počeo da trenira sa 14 godina u KK Radnički iz Beograda. Osim u Radničkom, nastupao je i za mlađe kategorije KK BASK, a svoju profesionalnu karijeru započeo je 1987. godine u Crvenoj zvezdi.

Kao mladi igrač, Obradović je pokazao izuzetan talenat i posvećenost sportu, što mu je omogućilo da se brzo probije i postane značajan član svakog tima za koji je igrao. Njegova omladinska karijera obilježena je brojnim timskim i pojedinačnim uspesima, što je postavilo čvrste temelje za njegovu dalju profesionalnu karijeru.

Igračka karijera i dostignuća

Tokom svoje bogate igračke karijere, Saša Obradović je nastupao za nekoliko klubova širom Evrope. Uz Crvenu zvezdu, igrao je za Limoges u Francuskoj, Albu iz Berlina u Nemačkoj, Virtus iz Rima u Italiji, Budućnost iz Podgorice i Kelna u Nemačkoj. Osvajao je dva prvenstva Jugoslavije (1993. i 2001.), Kup Jugoslavije (2001.), prvenstvo Nemačke (1997.), tri Kupa Nemačke (1997, 2004. i 2005.) i Kup Radivoja Koraća (1995.).

Na međunarodnom nivou, kao član reprezentacije Jugoslavije, osvojio je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1996., zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu 1998., tri zlatne (1995, 1997. i 2001.) i jednu bronzanu medalju (1999.) na Evropskim prvenstvima.

Crvena zvezda (1987—1993)

Saša Obradović je svoju profesionalnu karijeru započeo u Crvenoj zvezdi, gde je nastupao od 1987. do 1993. godine. Kao mlad igrač brzo se izdvojio svojim performansama, pokazujući izuzetan talent i sportski duh koji će ga krasiti tokom cele karijere.

  • Prvi koraci i razvoj: Obradović je u Crvenoj zvezdi dobio priliku da se razvija pod vodstvom iskusnih trenera i pored već etabliranih igrača. Njegov napredak bio je evidentan iz sezone u sezonu, a statistike su pokazale značajan porast u broju poena i asistencija.
  • Timski uspesi: Tokom svog boravka u klubu, Obradović je bio deo tima koji je osvojio dve prvenstvene titule Jugoslavije 1993. i 2001. godine. Osim toga, ključna uloga pripala mu je u osvajanju Kupa Radivoja Koraća 1995. godine.
  • Lični dostignuća: Uprkos mladosti, Obradović je postao jedan od ključnih igrača tima. Njegova sposobnost vođenja igre i preciznost u šutu za tri poena doprineli su da postane jedan od najcenjenijih igrača lige.

Ovaj period u Crvenoj zvezdi postavio je čvrste temelje za njegovu dalju karijeru i razvoj, dajući mu priliku da svoj talenat pokaže na međunarodnoj sceni.

Limož (1993—1994)

Godine 1993. Obradović prelazi u redove francuskog kluba Limoges, što je bio njegov prvi izlet u inostrane vode. U Limogesu je proveo relativno kratak period, ali je taj period bio izuzetno važan za njegov dalji razvoj i prilagođavanje na stilove igre koji se razlikuju od jugoslovenskog.

  • Prilagodba na novu sredinu: Prelazak u Limoges značio je novi izazov za Obradovića u smislu prilagođavanja na drugačiji ritam i stil košarke koji se igrao u Francuskoj. Sa novim trenerima i suigračima, brzo je usvojio nove taktike i unapredio svoje veštine.
  • Kratkotrajni angažman: Iako je u Limogesu odigrao manje od sezone, njegove igre su bile zapažene. Ipak, klub je odlučio da ga zamene sa igračem iz NBA, što je Obradoviću omogućilo da stekne dragoceno iskustvo u radu i takmičenju sa vrhunskim igračima.
  • Povratak u Zvezdu: Nakon Limogesa, Obradović se vratio u Crvenu zvezdu gde je nastavio da brusi svoj talenat i priprema se za nove izazove.

U Limogesu je stekao iskustvo koje će mu koristiti u daljem toku karijere, pogotovo u međunarodnim takmičenjima.

Alba Berlin (1994—1997)

Odlaskom u Albu iz Berlina 1994. godine, Obradović je započeo jedan od najplodonosnijih delova svoje igračke karijere. U Berlinu je proveo tri godine koje su bile ispunjene uspesima i profesionalnim rastom.

  • Istaknuta uloga u timu: U Albi, Obradović je postao jedan od vodećih igrača, gde je svojim igrama značajno doprineo osvajanju niza trofeja, uključujući prvenstvo Nemačke 1997. godine.
  • Evropski uspesi: Alba je pod njegovim vodstvom stigla do finala Kupa Radivoja Koraća, gde su ostvarili izuzetne rezultate protiv renomiranih evropskih klubova.
  • Statistike i priznanja: Obradović je u ove tri sezone postigao impresivne brojke koje uključuju visok prosek poena i asistencija, što ga je učinilo jednim od najcenjenijih igrača u ligi.

Pored brojnih profesionalnih uspeha, Obradović je u Albi stekao i reputaciju lidera, sposobnog da svoj tim vodi kroz izazovne situacije kako na tako i van terena.

Virtus Roma (1997—1999)

Prelaskom u Virtus iz Rima 1997. godine, Obradović je nastavio svoj internacionalni put. Dve godine u ovom italijanskom klubu obogatile su njegovu karijeru novim iskustvima i uspesima.

  • Lider na terenu: U Virtusu, Obradović je brzo zauzeo mesto ključnog igrača, vođe tima čija su se očekivanja svodila na osvajanje važnih titula.
  • Statistike u Italiji: Tokom svoje prve sezone, bio je jedan od najboljih asistenata lige i drugi po broju postignutih poena u timu, što je dodatno potvrdilo njegov kvalitet.
  • Učinak u playoffu: U Virtusu, Obradović je pokazao svoju klasu posebno u playoff mečevima, gde su njegove partije bile ključne za dostizanje četvrtfinala italijanskog prvenstva.

Crvena zvezda (1999—2000)

Nakon uspešnog perioda u inostranstvu, Obradović se 1999. godine vraća u Crvenu zvezdu. Ovaj povratak bio je označen manjim brojem nastupa zbog povrede, ali je i dalje imao značajan uticaj na igru tima.

  • Povreda i izazovi: Nedugo nakon povratka, Obradović doživljava povredu koja ga je ograničila na samo nekoliko nastupa tokom sezone.
  • Mentorska uloga: Iako nije bio prisutan na terenu kao pre, njegovo iskustvo i znanje bili su ključni za mlađe igrače u timu koji su se ugledali na njega kao na mentorа.

Budućnost (2000—2001)

Godine 2000, Obradović se pridružuje Budućnosti iz Podgorice. Iako su ga povrede pratile i u ovom klubu, njegov doprinos nije izostao.

  • Doprinos timu: Obradović je pomogao timu da ostvari značajne uspehe na domaćem i evropskom nivou, uključujući osvajanje nacionalnog kupa i šampionata.
  • Iskustvo u Evroligi: Budućnost je pod njegovim vodstvom stigla do osmine finala Evrolige, što je bio veliki uspeh za klub.

Keln (2001—2005)

Završni deo Obradovićeve igračke karijere odigrao se u Kölnu, gde je proveo četiri godine. Tokom ovog perioda, i pored povremenih povreda, Obradović je ostao ključan igrač za tim.

  • Stalna prisutnost na terenu: U Kölnu, Obradović je bio jedan od nosilaca igre, često predvodeći tim do važnih pobeda.
  • Osvajanje Kupa Nemačke: Köln je pod njegovim vodstvom osvojio Kup Nemačke, što je bio veliki uspeh za klub.
  • Kraj igračke karijere: Nakon sezone 2004/05, Obradović se povukao iz aktivnog igranja i prešao u trenerske vode, gde nastavlja da ostavlja dubok trag u košarci.

Saša Obradović ostaje upamćen kao igrač izuzetnih veština, lider na terenu i van njega, čiji je doprinos u svakom klubu bio neosporno važan.

Reprezentacija i uspesi

Saša Obradović je za reprezentaciju Savezne Republike Jugoslavije debitovao 1993. godine, nakon ukidanja međunarodnih sankcija koje su omogućile povratak naše selekcije na veliku scenu. Njegova reprezentativna karijera trajala je do 2001. godine, tokom koje je postigao impresivne rezultate i osvojio brojne medalje na velikim takmičenjima.

Početak reprezentativne karijere

Obradović je prvi put obukao dres reprezentacije tokom kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 1995. godine. Njegova ključna partija bila je protiv Bugarske, gde je postigao 16 poena i direktno doprineo plasmanu Jugoslavije na prvenstvo. Ovaj uspeh označio je početak njegovog puta ka jednoj od najuspešnijih reprezentativnih karijera u istoriji naše košarke.

Učešće na velikim takmičenjima

  • Evropsko prvenstvo 1995. (Grčka)
    • Rezultat: Zlatna medalja
    • Učinak: Prosečno 6,3 poena za 16 minuta po utakmici
      Obradović je bio važan deo tima koji je u finalu savladao Litvaniju i doneo Jugoslaviji zlato. Njegov doprinos u rotaciji bio je ključan za timski uspeh.
  • Olimpijske igre 1996. (Atlanta)
    • Rezultat: Srebrna medalja
    • Učinak: Prosečno 6,3 poena za 17,3 minuta po utakmici
      Jugoslavija je u finalu izgubila od legendarnog američkog “Dream Team-a”, ali je srebro bilo veliki uspeh za tim.
  • Evropsko prvenstvo 1997. (Španija)
    • Rezultat: Zlatna medalja
      Na ovom prvenstvu, Obradović i njegovi saigrači su dominirali, a u finalu su pobedili Italiju rezultatom 61-49.
  • Svetsko prvenstvo 1998. (Grčka)
    • Rezultat: Zlatna medalja
      Jugoslavija je u finalu savladala Rusiju rezultatom 64-62, a Obradović je bio deo tima koji je demonstrirao vrhunski kvalitet i timsku koheziju.
  • Evropsko prvenstvo 1999. (Francuska)
    • Rezultat: Bronzana medalja
    • Učinak: Prosečno 9,3 poena i 1,6 ukradenih lopti po utakmici
      Obradović je imao istaknutu ulogu u osvajanju bronze, iako je zbog povrede propustio završne utakmice.
  • Olimpijske igre 2000. (Sidnej)
    • Rezultat: Poraz u četvrtfinalu
    • Učinak: Prosečno 6,6 poena, 1,7 asistencija i 1,6 skokova po utakmici
      Nažalost, Jugoslavija nije uspela da ponovi prethodne uspehe, ali je Obradović pružio solidne partije.
  • Evropsko prvenstvo 2001. (Turska)
    • Rezultat: Zlatna medalja
    • Učinak: Prosečno 4,3 poena, 1,7 asistencija i 1,7 ukradenih lopti po utakmici
      Ovo prvenstvo bilo je kruna Obradovićeve reprezentativne karijere. Jugoslavija je u finalu pobedila domaćina Tursku rezultatom 78-69.

Statistički pregled reprezentativne karijere

Takmičenje

Godina

Učinak

Medalja

Evropsko prvenstvo

1995

6,3 poena po meču

Zlatna

Olimpijske igre

1996

6,3 poena po meču

Srebrna

Evropsko prvenstvo

1997

Ključna uloga u finalu

Zlatna

Svetsko prvenstvo

1998

Tim doprinos u finalu

Zlatna

Evropsko prvenstvo

1999

9,3 poena, 1,6 ukradenih lopti

Bronzana

Olimpijske igre

2000

6,6 poena, 1,7 asistencija

Bez medalje

Evropsko prvenstvo

2001

4,3 poena, 1,7 asistencija

Zlatna

Trenerska karijera Saše Obradovića

Nakon završetka igračke karijere, 2005. godine Saša Obradović započinje svoju trenersku karijeru, koja je takođe bila ispunjena uspesima. Kao trener, osvojio je prvenstvo Nemačke 2006., Kup Nemačke 2007., 2013., 2014. i 2016., prvenstvo Ukrajine 2012. i Kup Rusije 2018. godine. Njegov pristup treniranju je odraz njegovog igračkog iskustva i dubokog razumevanja igre, što ga čini cenjenim i uspešnim trenerom na međunarodnoj sceni.

Keln (2005—2008)

Saša Obradović je započeo svoju trenersku karijeru u Kelnu, gde je odmah postigao zapažene rezultate. U prvoj sezoni, 2005/06, predvodio je najmlađi tim lige do titule prvaka Nemačke, pobedivši ekipu Albe sa 3-1 u finalu doigravanja. Naredne sezone, 2006/07, Obradović je sa Kelnom osvojio Kup Nemačke, dok je u prvenstvu ekipa završila na desetom mestu usled finansijskih problema, koji su na kraju doveli do ispadanja kluba iz Bundeslige.

Kijev (2008—2009)

Nakon uspeha u Nemačkoj, Obradović je preuzeo kijevski klub sa kojim je imao izazovan zadatak zbog finansijskih problema. Unatoč tome, vodio je tim do četvrtfinala Evročelendž kupa i finala nacionalnog kupa Ukrajine. Međutim, zbog finansijskih problema, većina stranih igrača je otpuštena, a Obradović je napustio klub nakon jedne sezone.

Turov Zgorzelec (2009)

Kratko vreme proveo je i na čelu poljskog Turova Zgorzeleca, gdje je tokom nekoliko meseci vodio tim u šest utakmica Evrokupa, zabeleživši skor 5-1, dok je u prvenstvu Poljske imao skor 0-2 pre nego što je dobio otkaz.

Donjeck (2010—2012)

U Donjecku je Obradović proveo dve sezone, gde je prvo došao do finala plej-ofa ukrajinskog prvenstva, a potom u sezoni 2011/12 osvojio prvu titulu prvaka Ukrajine za klub. Takođe, ekipa je stigla do četvrtfinala Evrokupa.

Alba Berlin (2012—2016)

Vrativši se u Nemačku, Obradović je preuzeo Albu iz Berlina, sa kojom je osvojio Kup Nemačke tri puta (2013, 2014, 2016) i dostigao finale Bundeslige. Alba je pod njegovim vođstvom redovno učestvovala u Evroligi i Evrokupu, dostižući TOP 16 fazu.

Lokomotiva Kubanj (2016—2018)

Kao trener Lokomotive Kubanj, Obradović je klub vodio do polufinala Evrokupa i VTB lige. U sezoni 2017/18 osvojio je Kup Rusije, a takođe je dobio i priznanje za najboljeg trenera Evrokupa, vodeći tim do finala bez ijednog poraza, gde su na kraju izgubili od Darušafake.

Monako (2019—2020)

U Monaku je Obradović odmah napravio značajan uticaj, vodeći tim do drugog mesta u regularnom delu francuskog prvenstva i finala doigravanja, gde su izgubili od Asvela. Sezona je prekinuta zbog pandemije COVID-19, a Obradović je klub napustio u junu 2020. godine kako bi preuzeo Crvenu zvezdu.

Crvena zvezda (2020)

Kratko vreme proveo je na čelu Crvene zvezde, gde je u 26 utakmica zabeležio 14 pobeda i 12 poraza. Usledio je sporazumni raskid saradnje, a Obradović je svoj trenerski put nastavio ponovnim angažmanom u Monaku, gde trenutno vodi tim.

Saša Obradović se tokom svoje trenerske karijere istakao kao stručnjak sposoban da vodi timove do značajnih uspeha u nacionalnim prvenstvima i međunarodnim takmičenjima, potvrđujući svoj renome jednog od najpoznatijih srpskih košarkaških trenera.

Saša Obradović je ostavio neizbrisiv trag kako u klubovima u kojima je igrao i trenirao, tako i u reprezentaciji. Njegova sposobnost da kombinuje tehničko znanje sa inspirativnim liderstvom čini ga istinskom legendom košarke. Njegova karijera služi kao inspiracija mnogim mladim igračima i trenerima koji teže da ostvare svoje snove na košarkaškim terenima širom sveta.